Porodní asistentka – Pavla Uhrová    

                              

 

                                  Laktační poradenství

 

           Nabízím hodinové setkání v domácím prostředí.

             Cena: 350 Kč za hodinu + cestovné.

Ø             Před porodem:   Informace o všem, co potřebujete vědět o kojení, příprava na kojení, konzultace ohledně vpáčených bradavek.

 

 

Ø             Po porodu: Přišli jste z porodnice a nevíte si rady? Přijedu k vám domů a zkontroluji techniku kojení, poradím s péčí o bradavky, s Vaší životosprávou.

      Později mohu poradit při odstříkávání mléka, s prvními příkrmy, s odstavením dítěte.

 

           

Zdravý start do života je tím nejcennějším darem, jaký novorozenému dítěti můžeme dát. Malé dítě potřebuje fyzickou blízkost a teplo své matky stejně jako optimální výživu. Mateřské mléko je pro dítě ideální. Za mateřské mléko vlastně neexistuje náhrada. Mateřské mléko kromě své nutriční hodnoty má i ochranné látky, které pomáhají dítěti proti mnoha dětským nemocem. Je sterilní, má vždy správnou teplotu, je levné. Mateřské mléko obsahuje všechny výživné látky a minerály, které dítě potřebuje. Je kvalitnější než jakákoli náhradní výživa. Matka a dítě již nikdy nedostanou takovou příležitost ke vzájemnému poznávání a  sbližování jako při kojení. Nesporně má kojení i pozitivní vliv na organismus matky. Při kojení je ve zvýšeném množství vylučován hormon oxytocin, který má vliv na stahování dělohy. Také v posledních měsících těhotenství se v organismu ženy ukládají tukové zásoby pro kojení, takže kojení má dobrý vliv i na postavu.

Vy i vaše dítě se kojení musíte nejprve naučit. Většina zdravých novorozenců ubývá v prvních dnech života na váze. Ztratí asi 20% ze své porodní váhy.  V prvních dnech po porodu se v prsech tvoří mlezivo – kolostrum. Je to přesně to, co dítě v prvních několika dnech potřebuje. Kolostrum plně novorozenci dostačuje do té doby, než se objeví mléko. Kolostrum je bohaté na protilátky a jeho složení odpovídá potřebám novorozence. Je rovněž důležité pro vyloučení nadbytečného bilirubinu. Kolem čtvrtého dne se v prsech začne tvořit mléko. Dítě sáním zcela přirozeně stimuluje vaše tělo k další tvorbě mléka. Mateřské mléko je vše, co dítě během prvních 4 – 6 měsíců potřebuje. V mnoha případech i déle, dětem prospívá i malé množství mateřského mléka ve druhém roce života. Vitamíny a minerální látky v mateřském mléce obvykle uspokojí potřeby dítěte v prvních 6 měsících života. Ačkoliv množství železa v mateřském mléce je malé, velmi dobře se vstřebává a kojené děti zřídkakdy trpí jeho nedostatkem. Obsah vitaminu D může být na hranici potřebného množství v případě, že kůže matky a dítěte není dostatečně vystavena slunečnímu záření. Kojené děti nepotřebují další tekutiny kromě mateřského mléka. Složení mateřského mléka se mění tak, že vždy vyhovuje měnícím se potřebám dítěte.

Jak často a jak dlouho kojit.

Chování dítěte se mění v závislosti na složení a množství mateřského mléka. „Přední mléko“ na začátku každého krmení obsahuje málo tuku, hodně laktulózy a vody a uspokojuje u dítěte potřebu tekutin. „Zadní mléko“ ke konci krmení je bohaté na tuky a uspokojuje energetickou potřebu dítěte. Aby dítě uspokojilo své potřeby, mění periodicky své stravovací zvyklosti. Je normální, že někdy chce jíst častěji, někdy méně často, kratší či delší dobu. Každé dítě je individualita a je nesmysl předepisovat striktní předpisy v kojení podle hodin. Je vhodné dítě kojit podle jeho potřeb. Některé děti mohou mít potřebu kojení 10-12x denně, jiné 6-8x. Některé pijí rychle, jiné pomalu. Některým dětem postačí vždy jen jeden prs, jiné chtějí oba prsy při jednom kojení. ( doporučuji začít z jednoho prsu, nechat dítě sát, pak mu nabídnout druhý, při dalším kojení jako první prs, ten který byl předtím jako druhý).

Problémy s množstvím mléka.

Mnoho žen má obavy, zda budou schopny vytvořit dostatek mléka. Ve skutečnosti existuje jen velmi málo žen, které mají málo mléka nebo kterým se mléko nevytvoří. Velikost prsou neovlivňuje tvorbu mléka. Velikost prsů závisí na množství tukové tkáně, nikoli na množství tkáně produkující mléko.

Mléko se neztrácí, pokud prsy změknou. Když se kojení rozběhne, vytvoří se rovnováha mezi tvorbou mléka a jeho výdejem a prsa se zdají být jakoby prázdnější. Opadne jen otok a zvýšené prokrvení, ale mléka se tvoří dostatek. Mléko se nikdy neztratí náhle. Není vhodné dítě před každým a po každém kojení vážit. Dítě dostává dostatek mléka, jestliže se jeví zdravé a vyvíjí se normálně, je bdělé, budí se několikrát denně, saje 6-8x denně, stolice nejméně 1x za 10 dní (míchaná vajíčka),  dítě prospívá na váze, má 6-8 mokrých plen denně.

Děti rostou svým vlastním tempem. U některých dětí jsou váhové přírůstky rovnoměrné, jiné naprosto zdravé děti přiberou za týden jen velmi málo nebo vůbec nic.

Obtíže s uvolněním mléka jsou velice časté. Tvorba mléka probíhá obvykle bez problémů, je-li sáním dítěte dostatečně stimulována. Uvolnění mléka z prsu může být často omezeno stresem, obavami, strachem, vyčerpáním, bolestí a jinými nepříjemnými pocity. Pochybuje-li žena, že nemá dostatek mléka, její obavy mohou tok mléka zastavit.

Mnoho žen prožije určitá krizová období, kdy potřeba dítěte dočasně přesáhne dostupné množství mléka. Tato nerovnost je zapříčiněna nerovnoměrným růstem dítěte. Ale podání umělé výživy není řešením. Při podání umělé výživy vzniknou skutečné problémy s množstvím mléka, neboť její podání vede k sníženému sání dítěte a tím i k nižší tvorbě mléka. K uspokojení svých potřeb musí dítě stimulovat tvorbu mléka častějším sáním (i sání každou hodinu není často). Chce to trpělivost!

Bolestivé a popraskané bradavky.

Jsou jedním z nejčastějších problémů v počátcích kojení. Nesprávné sání způsobené chybnou polohou je jedním z nejčastějších důvodů.

Bolestivé nalití prsou.

Mezi 2. až 5. dnem po porodu dochází někdy k přechodnému nalití prsou. Prsy jsou oteklé, tvrdé, horké a bolestivé. Je to způsobeno zvýšeným krevním zásobením spojeným s činností prsní tkáně na počátku kojení. Před kojením doporučuji trochu mléka odstříkat a po kojení zbylé mléko odstříkat, aby prsy změkly. Dále by měla žena prsy masírovat (posun mléka směrem k bradavce), hodně odpočívat a relaxovat, použít teplou vodu, studené obklady, nosit podprsenku, která dobře podpírá, ale netísní.

       Uchovávání mléka.

Mléko musí být uskladněno v uzavřené nádobě v chladu. Po dobu 24 hodin pokojová teplota 18-20°C, po dobu 72 hodin v chladničce při teplotě 4-5°C, v mrazničce  při teplotě –18 až   – 20°C po dobu 4 měsíců. Rozmražené mléko znovu nezmrazujte! Rozmrazujte v chladničce či při pokojové teplotě ne v mikrovlnné troubě! Mléko ohřívejte pomalu, ve vodní lázni na pokojovou teplotu. Převařujte jen v případě podezření na infekci.

 

        ÚVOD:               PŘEDCHOZÍ:                    DALŠÍ: